Jdi na obsah Jdi na menu
 


70 let od tragického zániku vzducholodě Hindenburg.

6. 5. 2007
 70 let od tragického zániku vzducholodě Hindenburg.

Obrazek


Dnes je tomu 70 let, kdy 6. květen 1937 náhle ukončil slavnou éru vzducholodí.
Nejmohutnější létající stroj historie byl s 245 metry délky jen o málo kratší než slavný Titanik, výškou se mohl rovnat třináctipatrovému domu.

Obrazek


Uvnitř se ozvala tupá rána a pozorní diváci zahlédli v zadní části vzducholodi malý záblesk. V následujícím momentě už plameny v Lakehurstu v New Jersey ožehly podvečerní oblohu. Kostra obří vzducholodě Hindenburg, pýchy německého letectví, se s ohlušujícím rachotem hroutila k zemi. Z hořcích trosek se plazili, vybíhali, vyskakovali lidé. Za půl minuty bylo po všem.

Obrazek


Loď, která díky své mohutnosti působila nesmírně bezpečným dojmem, poskytovala nevídanou úroveň cestování. Na původně 25, později 35 kajutách pro maximálně 72 cestujících nebylo nic zvláštního, osobitý šarm lodi dodávaly zejména rozlehlé společenské prostory - promenáda s křesílky a okny, ze kterých mohli cestující z výšky asi 200 metrů nad zemí při běžné rychlosti 130 kilometrů za hodinu obdivovat ubíhající krajinu, klubovna s malým koncertním křídlem, kuřárna, palubní bar, čítárna a písárna.

Obrazek

V jídelně se podávaly vybrané pokrmy a vína, samozřejmostí byly bělostné ubrusy a čerstvé květiny, stříbro a prvotřídní porcelán. Za přelet Atlantiku se prý na palubě spotřebovalo na 200 kg čerstvého masa a drůbeže, 800 vajec a 100 kg másla. Cestující si mohli na lodi nechat dokonce i vyčistit boty a použít sprchu - první na palubě vzducholodi.

Obrazek

Zdroj:Českenoviny