Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bezpilotní letoun Marabu

22. 5. 2009
Bezpilotní letoun Marabu

Obrazek


Prototyp letadla, který vznikla v české režii, má kompozitový trup, kovová křídla a vodorovné ocasní plochy. Protože přední částí může stroj připomínat afrického čápa Marabu, byl tak i pojmenován.

ObrazekPo řadě úspěšných konstrukčních projektů (Aero Ae-270, Evektor EV-55, KP-2U Sova, VUT100 Cobra) se v současnosti tým prof. Píšťka na LÚ věnuje vývoji prototypu experimentálního bezpilotního letounu VUT 001 Marabu. Myšlenka realizovat experimentální letoun, který by podpořil vývoj vybavení pro bezpilotní letouny i vývoj bezpilotních letounů jako takových, našla naplnění v roce 2006. Tehdy prof. Píštěk oslovil průmyslové partnery a navrhl jim nový koncept vývoje bezpilotních letounů založený na vytvoření experimentálního letounu a postupném přechodu z plně pilotní verze na verzi bezpilotní.  Tak vznikl projekt VUT 001 Marabu.

ObrazekVýrazem odborné úrovně LÚ  VUT v Brně je skutečnost, že letoun Marabu bude realizován od počátku do konce na této univerzitě (včetně stavby prototypu a jeho přípravy k záletu). Unikátní je i konstrukční řešení letounu (kompozitový trup, kovové křídlo a vodorovné ocasní plochy, příprava pro letové zkoušky proudové pohonné jednotky) a také navázání projektu na aktivity průmyslových partnerů (např. vývoj malých proudových motorů pro bezpilotní letouny, vývoj avionického vybavení, atd.)

Obrazek


  Na projektu od počátku spolupracují průmyslové podniky První brněnská strojírna Velká Bíteš, Jihlavan-Airplanes a Plast Servis. Celá myšlenka našla podporu i u MPO ČR ve formě grantového projektu, jehož řešitelem je prof. Píštěk.

 převzato z Tech.týdeník
foto ČTK
Diskuse