Jdi na obsah Jdi na menu
 


Boeing představil nové dopravní letadlo

9. 7. 2007
Boeing představil nové dopravní letadlo
 

Obrazek

     Kompletně nový stroj pro střední a dlouhé tratě představila včera v americkém Seattlu americká letecká firma Boeing, a to hned ve třech verzích. Dreamlinery Boeing 787 s doletem 10 až 15 tisíc kilometrů jsou určeny pro 210 až 310 pasažérů a nepředstavují tak konkurenci pro evropského rivala Boeingu, superjumbo Airbus A380 s kapacitou až 840 pasažérů.

Obrazek


SEATTLE - Nové americké letadlo je nejen prošpikováno nejmodernější technologií, ale originální je především nízkou ekologickou zátěží svého provozu. Plná polovina jeho součástí je vyrobena z uhlíkových kompozit, které jsou lehčí a odolnější, než běžně užívaný hliník. Vysoký je rovněž podíl titanu (15%), zatímco ocel má jen pětiprocentní zastoupení.

Boeing tak ve své první novince po 12 letech, kdy vzlétl první "777", vsadil na odlišnou strategii než Evropané. Dreamliner má vyplnit poptávku po letounech spojujících obří letiště se středními a menšími, počítá tedy s růstem "regionální" letecké přepravy, i když jeho dolet umožňuje, aby byl nasazen i na transoceánských trasách.

První Dreamliner má vzlétnout v barvách japonských aerolinek ANA už v příštím roce, zatím si 46 společností objednalo 642 strojů.

autor:Novinky.cz