Jdi na obsah Jdi na menu
 


ČT-Letecké katastrofy-terorismus

5. 2. 2007

Letectví a terorismus

Tisková zpráva ČT - Kateřina Vilímková , (jka)
V úterý 6. února se u obrazovek České televize naposledy setkáme s dokumentárním seriálem kanadské televize, který se od 2. ledna vysílá na ČT1 od 20,00 pod názvem Letecké katastrofy.

Poslední epizoda seriálu, jehož předchozí díly se mimochodem těšily velké oblibě diváků, se věnuje případu starému dvanáct let. I přes značný časový odstup je právě tento díl v dnešní době aktuální a potenciální možnost, že nastane podobná situace, je všudypřítomná.
Na Štědrý den roku 1994 přistál po ránu na letišti alžírského hlavního města Airbus 300 společnosti Air France. Měl se zde zdržet jen krátce: vysadit cestující z Paříže, natankovat a s novými pasažéry a co nejrychleji odletět zpět do Francie. V Alžírsku tehdy totiž zuřila občanská válka a nebylo příliš bezpečné se v místech zdržovat déle, než bylo nezbytně nutné. Krátce před startem letu č. 8969 vstoupila na palubu čtveřice mladých mužů vydávajících se za policisty. Údajná kontrola dokumentů skončila zastřelením skutečného alžírského policejního úředníka, který byl ve "špatnou“ chvíli na špatném místě". Falešní policisté totiž byli příslušníky teroristického islamistického komanda. Jejich cílem byla Paříž, kde chtěli, podle svého tvrzení vystoupit se závažným prohlášením o situaci v Alžírsku. Začalo horečné vyjednávaní mezi únosci, alžírskými úřady a francouzskou vládou. Nikdo nechtěl ustoupit. Svou odhodlanost podpořili "mudžahedíni" popravou dalších dvou rukojmí. Na palubě Airbusa zůstalo 173 cestujících a členů posádky. Francouzi nakonec povolili let do Paříže s mezipřistáním v Marseille. Během dvou napjatých dnů totiž francouzské tajné služby získaly informace, že "závažné prohlášení" má být leteckým útokem na centrum metropole. 26. prosince ráno přistál let č.8969 skutečně v Marseille. Zde na něj už čekala speciální antiteroristická jednotka.
Po dvanácti hodinách vyjednávání a taktizování povolili únoscům nervy a zahájili palbu na letištní budovy. Francouzští policisté okamžitě zahájili akci: všichni teroristé byli zabiti, několik cestujících, členů posádky letadla a antiteroristické jednotky bylo lehce raněno. Předehra k 11. září 2001 skončila tehdy relativně šťastně.
Závěrečnou epizodu nazvanou Když na palubu vstoupí teroristé uvede Česká televize na svém prvním programu v úterý 6.2. ve 20,0

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář