Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dramatické přistání v Hamburku při vichřici řídila kopilotka

4. 3. 2008
 

Dramatické přistání v Hamburku při vichřici řídila kopilotka

Obrazek


Na novinky.cz se píše:

Přistání letadla Airbus A-320 v německém Hamburku během sobotní vichřice Emma, neřídil jeho kapitán, ale pouze čtyřiadvacetiletá kopilotka. Přistání se na první pokus nepovedlo. Amatérská videokamera zachytila komíhající se letoun. Oznámil to v úterý dnes Spolkový úřad pro vyšetřování leteckých nehod (BFU).

4. 3. 2008 20:59 - HAMBURK

Kapitán letadla řízení převzal až ve chvíli, kdy se první pokus nezdařil a letoun škrtnul křídlem o přistávací plochu.

Linkový letoun společnosti Lufthansa na trase Mnichov-Hamburk měl na palubě 131 pasažérů a čtyři členy posádky. Těsně před dosednutím na dráhu s ním prudký poryv vichru smýkl tak, že zavadil špičkou křídla o zem. Letadlo navíc nebylo v jedné ose s přistávací plochou.

Letečtí experti poté ocenili duchapřítomnost devětatřicetiletého pilota, že letoun opět zvedl a po další čtvrthodině úspěšně přistál. S podezřením, že letadlo neřídil tento muž, nýbrž kopilotka, přišel v úterý bulvární deník Bild. Letecký úřad to později potvrdil.

Amatérské záběry přistání si můžete prohlédnout zde

"Poté, co se levé křídlo dotklo země, převzal (řízení) pilot," doplnil vyšetřovatel Lothar Müller. Zda se jednalo z jeho strany o nedbalost, bude BFU prověřovat.

Mluvčí společnosti Lufthansa nechtěla zjištění úřadu komentovat. "Nikdy nejdeme do detailů ohledně toho, kdo řídil. To je politika Lufthansy," zdůvodnila to.

Nikomu z pasažérů ani posádky se nic nestalo. Také křídlo letadla bylo poškozeno jen lehce, ještě během víkendu bylo opraveno a od pondělí byl letoun opět v provozu.

Převzato z novinky.cz