Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historický Kašparův let, Peter Mára přistane na závodišti v Chuchli

11. 5. 2011

Historický Kašparův let, Peter Mára přistane na závodišti v Chuchli

V pátek odstartuje z Kunětic u Pardubic velmi přesná replika letounu Jana Kašpara, který před 100 lety uskutečnil rekordní let z Pardubic do Prahy. Pilot Petr Mára s ním přistane stejně jako průkopník aviatiky ve Velké Chuchli

Trasa se bude trochu lišit kvůli současným leteckým předpisům, řekl pilot.  "Zhruba 35 kilometrů vedla trasa inženýra Kašpara přes Prahu, ale podle leteckých předpisů je nezbytné letět v takové výšce, aby když vysadí motor, bylo bezpečné přistát. Musel bych letět ve výšce sedm kilometrů," řekl Mára.

Přesná replika

Kašpar před 100 lety uletěl asi 120 kilometrů zhruba za hodinu a půl. Letěl přes Brandýs nad Labem, Horní Počernice, Žižkov a dál po toku Vltavy a přistál v Chuchli. Současná trasa bude o něco kratší a povede přes Úvaly, Jesenici a k letišti Točná.

"Létám na historických letounech dlouho a díky nim znám republiku velmi dobře. Poletím ve výšce 150 až 300 metrů. Výhoda je, že tyto stroje létají velmi pomalu," řekl Mára. Replika kopíruje co nejvěrněji Kašparovy výkresy a plány, řekl organizátor slavného přeletu Martin Kindernay.


Zájemci o zhlédnutí přistání je budou moci sledovat z tribuny chuchelského závodiště, kam jim bude umožněn přístup po ochozu nad paddockem (vchodem od železničního přejezdu), případně vrátnici tribuny (z Radotínské ul.).

převzato z  cestovani.tiscali.cz

041dc5728e7e77e56f889a82553456.jpg