Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jihlavské letiště-prozatím žádná modernizace

13. 12. 2007

Letiště Jihlava – Henčov se prozatím modernizovat nebude

Obrazek

 Špatná zpráva pro příznivce létání z Jihlavy.Letiště Henšov se prozatím modernizovat nebude.Na Vysočině new se píše:

Krajská rada se rozhodla, že se v nejbližších letech neuskuteční přestavba sportovního letiště v Jihlavě - Henčově pro potřeby středních dopravních letadel, důvodem jsou finančně náročné investiční náklady, nízký zájem podnikatelské veřejnosti o využívání letecké dopravy a dosud nevyřešené majetkové poměry na území letiště.

Krajská rada se rozvojem letiště Jihlava - Henčov zabývala opakovaně na základě podnětu jihlavských podnikatelů. Odborná studie však potvrdila, že investice do rozšíření plochy pro letiště, stejně jako její následné provozování je finančně velmi náročné.

Potřeby letecké dopravy v regionu lze přitom pokrýt z dostupných letišť v přijatelném dosahu silniční či železniční dopravy.

Obrazek

Zájem podnikatelské veřejnosti v kraji Vysočina o využívání letecké dopravy není podle provedeného průzkumu z celokrajského hlediska příliš významný a podle kraje nemá tento projekt přestavby letiště nárok na dotování z evropských fondů.

"Pozemky by ale měly být chráněny územním plánem a zachovány tak pro případný rozvoj letiště v budoucnu,“ tvrdí náměstek hejtmana pro oblast dopravy Václav Kodet. „Část pozemků patří totiž městu, důležitým vlastníkem je i stát. Jihlava opakovaně žádala o převod těchto pozemků, ale bez výsledku,“ uvedl náměstek.

Část, kterou nyní spravuje ministerstvo obrany, zřejmě převezme Pozemkový fond. Pozemky s cestou, která letiště protíná, budou prodány ve výběrovém řízení.

Kraj se podle tiskové mluvčí Jitky Svatošové nebrání životaschopným projektům, které budou podloženy vážným a seriozním zájmem firem – tedy kapitálově silných investorů, kteří budou pro letiště představovat perspektivu návratnosti počáteční investice a prosperujícího provozu.

Obrazek

Tak nezoufejme nad odbornou studií .A ať to hlavně jednou vyjde.

Obrazek