Jdi na obsah Jdi na menu
 


Letiště se při cvičení na den otevře veřejnosti.

31. 1. 2008
Letiště se při cvičení na den otevře veřejnosti.

ObrazekOsahat si „naživo“ třeba britské stíhačky Tornado či Hawk nebo naše Albatrosy? Tak to se poštěstí fandům vojenských letadel zanedlouho. V dubnu a květnu totiž hostí náměšťská vojenská základna obří mezinárodní cvičení Létající nosorožec (Flying Rhino). A letošní nosorožec bude k lidem velmi přátelský. Letiště se totiž zcela otevře na jeden den veřejnosti. Je to poprvé v historii tohoto cvičení.

Otevřeme základnu prvního května, což je den před ukončením cvičení. Umožníme lidem, aby se podívali, jak základna vypadá. Prohlédnou si techniku a stroje, které zde budou cvičit,“ prozradil velitel základny Libor Štefánik. Jelikož letiště přivítá návštěvníky ve sváteční den, nebudou letouny burácet nad hlavami návštěvníků. Ve svátek armáda ctí klid.

Obrazek


Lidé se mohou kochat pohledem na stroje na letištní ploše. Přesto však fandové létání nepřijdou o podívanou ve vzduchu. K nebi se vznesou přesné kopie proudových strojů. „Budou s nimi létat naši i zahraniční modeláři,“ podotkl Štefánik.

Milovníci letadýlek a vojenské techniky se radují. „Je to úžasná věc, že letiště otevřou při takto velkém mezinárodním cvičení. Určitě to bude parádní nejen pro nás modeláře. Uvidíme něco, co normálně nevidíme,“ těší se Petr Odehnal z třebíčského modelářského klubu.

ObrazekO tom, že se Létající nosorožec otevře lidem, už ví. Má kamarády mezi leteckými modeláři, kteří budou prvního května na náměšťské základně. „Pokud vím, sejde se tam naše republiková špička i modeláři z Německa či Slovenska. K vidění budou makety, větroně i rádiem řízené proudové modely. Ty létají dokonce na stejné palivo jako skutečné stroje,“ vypíchl Odehnal. Když se novinku dozvěděl Milan Pospíšil, zajásal. „Tak to je neuvěřitelné. Sbalím kluky a do Náměště se pojedeme podívat. Jsem fanda vojenských letounů. Nemám slov. Bude to zážitek,“ zajíkal se táta dvou synů.

To, že armáda zpřístupní letiště při nosorožci, kvituje i Jindřich Spáčil. Žije nedalo základny.

Obrazek„Loni při cvičení to tady lidi s dalekohledy i foťáky okupovali. Zastavovali s auty u silnic v okolí a sledovali, jak letadla startují a přistávají. Je fajn, že letos letiště otevřou. Přijdou se podívat davy,“ hloubá Spázpravy. čil.

Velitel Štefánik předeslal, že cvičení se koná od 14. dubna do 2. května. Zúčastní se ho kromě našeho letectva ještě Britové a Slováci.

Oblohu budou brázdit proudové letouny i vrtulníky. „Letos navíc rozšíříme účast našeho pozemního vojska. Cvičení potrvá tři týdny, což je o týden víc než v minulosti,“ vzkázal Štefánik. Celkem se zapojí několik stovek vojáků a desítky strojů. Armáda přesné číslo nezveřejňuje.

Létající nosorožec zabere nejen Vysočinu. Piloti budou manévrovat nad Jihomoravským krajem i střední Moravou. Starostům měst a vesnic, nad nimiž budou stíhačky burácet, dá armáda v předstihu informace. To aby lidé nebyli vyděšeni, cože se děje.

Zdroj: iDnes