Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na Přerovsku vojenský vrtulník přesekl drát na elektrickém vedení

7. 8. 2008
Na Přerovsku vojenský vrtulník přesekl drát na elektrickém vedení

Přerov - Drát vysokého napětí přesekl dnes v blízkosti zahrádkářské kolonie u Pavlovic na Přerovsku při cvičení bitevní vrtulník Mi-35 z přerovské vrtulníkové základny. Podle policie i zástupců armády šlo však o záložní drát, ve kterém nebylo napětí. Životy obyvatel tak podle přerovské policejní mluvčí Michaely Sedláčkové ohroženy nebyly. Energetici škodu vyčíslili na 60.000 korun, na vrtulníku je škoda 6000 korun.

Obrazek"Vrtulník Mi-35 při průletu prostorem přesekl drát vysokého napětí, z místa poté odletěl. Případ vyšetřuje policie i vojenská policie. Drát nebyl pod napětím a v oblasti nedošlo ani k výpadku proudu," uvedla policejní mluvčí.

Podle mluvčího přerovské vrtulníkové základny Milana Kouřila se nehoda stala v 09:20 ve chvíli, kdy osádka plnila úkol navigačních letů. Piloti podle něj obvykle létají 15 metrů nad terénem. "Dráty na mapě pochopitelně jsou, jsou tam v této zóně zhruba ve 20 metrech. Vrtulníky nalétávají před těmito dráty zhruba 30 až 40 metrů tak, aby je nadletěly. V žádném případě je osádka nepodlétala. Manévr pilotovi nevyšel, strhnul horní drát. Šlo o nulák, když spadl na zem, nešlehal kolem sebe elektřinu," řekl ČTK Kouřil.

Podle zástupců vrtulníkové základny mohlo jít o špatný odhad nebo nesprávný způsob letu. Drát bitevní vrtulník přeseknul hřebenem na spodní straně stroje. "Ten slouží k tomu, že když se dostane do takových problémů, tak trhne. Letoun tak nesundá dolů," uvedl mluvčí základny. Osádka si nehody všimla, vrátila se na základnu, kde se zjistil rozsah poškození.

Podle mluvčího Skupiny ČEZ na severní a střední Moravě Jaroslava Jurči energetici škodu na přetrženém drátu vyčíslili na 60.000 korun. "Šlo o zemnící lano, které chrání vedení před atmosférickými vlivy. Například když je blesk, odvede jej," vysvětlil Jurča.

Nehodu na základně nyní prověřuje nejen vojenská policie, ale i komise, která zjišťuje, zda nebyla porušena zásada bezpečnosti. Vyhodnocovat budou například i záznamy zařízení.

Obrazek

Podobná nehoda, kterou zavinil vrtulník přerovské vrtulníkové základny, se stala v říjnu 2006. Bitevní vrtulník Mi-24 při monitorování vzdušného prostoru v okolí dukovanské jaderné elektrárny zavadil o dráty elektrického vedení a na několik hodin tak přerušil dodávku elektřiny do obce. Podle vyšetřovací komise však posádka tehdy neporušila letecké předpisy. Když totiž pilot do údolí, přes které dráty vedly, z výšky nalétával, nemohl si drátů včas všimnout, protože splývaly s terénem.

Převzato z české noviny.cz