Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nad Brněnskou přehradou létali nejlepší piloti

24. 11. 2007
Nad Brněnskou přehradou létali nejlepší
 práškovací piloti

Obrazek


Nad Brněnskou přehradu v tomto týdnu vylétla práškovací letadla, aby posypala obnažené břehy vápenným hydrátem. Odborníci tak testují, zda vápnění je účinným způsobem čištění přehrady od sinic. Velká akce „Čistá přehrada“ má vypuknout za rok.

Hukot motorů letadel Zlín "Čmelák" a bílá oblaka snášející se z práškovacích letadel na rozbahněné břehy Brněnské přehradě nešlo nepostřehnout. Část dna obnažená následkem několikatýdenního upouštění přehrady začala měnit barvu - tmavě hnědé plochy pocukroval bílý prášek.

Obrazek

To vše kvůli sinicím, které přehradu v létě mění v zeleně kvetoucí kaši.

„Je to vůbec první velkoplošné vápnění v republice,“ komentoval leteckou akci z břehu odborník z Centra pro cyanobakterie a jejich toxiny Blahoslav Maršálek.

Video z práškování ZDE

„Oba piloti, kteří létají, jsou ti nejlepší z nejlepších. Mají zvláštní kvalifikaci pro letecké práce. Je zde náročnější terén a musí se klást důraz na to, aby všechny plochy byly rovnoměrně pokryté,“ vysvětluje kousky svých kolegů létajících mezi zákrutami strmých břehů obrostlých lesy, Petr Ryšavý ze společnosti AgroAir. Ta má práškování na starosti.