Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pardubice-kolébka českého letectví

1. 6. 2010
 

Pardubice-kolébka českého letectví


V letošním roce slaví celá naše republika sto let české aviatiky. My v Pardubicích slavíme nejvíc, protože u nás to všechno začalo. Létání k našemu městu neodmyslitelně patří.

Výstava Pardubice-kolébka českého letectví probíhá ve dvou sálech Východočeského muzea na prvním nádvoří pardubického zámku od 28.května do 19. září 2010. Je to největší výstava o létání v Pardubicích, která kdy vznikla a zachycuje celých sto let pardubické aviatiky.


První sál je zcela věnován průkopníkům českého létání, především Ing. Janu Kašparovi. Dominuje mu nádherný třímetrový model letounu Blériot od pana Fikejze z Chocně. Shromáždili jsme zde také rozsáhlou galerii fotografií z letů Ing. Kašpara a nádherné dobové plakáty. Nezapomínáme ani na Eugena Čiháka.

Létání za první Československé republiky, to je další slavná kapitola dějin pardubického letectví. Vystavujeme mimo jiné trup kluzáku Bohemia B-5 pana Jaroslava Wiesnera, jenž natočil také unikátní filmové záběry z našeho letiště, které nám zapůjčili jeho dědicové.

Před II. světovou válkou byli na našem letišti stíhači, připravení bránit republiku. Ve vitrině najdete jejich letecké kombinézy, letecký kulomet vz.30 a také osobní letecký kordík jednoho z nich.

Nálety na Pardubice v roce 1944 připomíná další velká část výstavy. Najdete tam vzácné fotografie pořízené z bombardujících letadel a také americké letecké pumy. Jsme nejspíš jediné české muzeum, které je vlastní.

V poválečném období z našeho letiště na dlouho zmizeli civilní letci, kteří se odstěhovali do Podhořan. Ale nezapomínáme na ně. Ve výstavním sále je sedmimetrový větroň Orlík.

Vojáky, kteří naše letiště obhospodařovali v letech 1950-1995, připomíná dlouhá kóje s leteckými kanony, prapory, uniformami, výškovými obleky a řadou pomůcek. Poprvé v dějinách muzea se takto věnujeme i poválečnému období.

Výstava končí současností letiště, kde dnes bez problémů spolupracují civilisté s vojáky. Létáme odtud na dovolenou a zároveň zde vojáci hlídají náš vzdušný prostor.


A když vám tohle nebude stačit, pár metrů přes nádvoří běží výstava 4000 autíček-angličáků. Pochopitelně je také otevřen celý pardubický zámek s pěti stálými expozicemi.