Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prvotní informace o letecké nehodě UL letounu P92 ECHO ze dne 17.10.2007

4. 11. 2007
Ve středu dne 17.10.2007 v odpoledních hodinách došlo u obce Pecerady blízko Týnce nad Sázavou k letecké nehodě UL letounu P 92 Echo.
Pilot s další osobou na palubě při navigačním letu kroužil nad obcí Pecerady. Přitom došlo k pádu UL letounu vedle obce. Při letecké nehodě nedošlo ke zranění posádky, UL letoun byl vážně poškozen. Při následné technické prohlídce UL letounu nebyly zjištěny žádné technické závady, které by mohly způsobit vznik letecké nehody.

Komentář LAA:
Pilot zřejmě sledoval situaci na zemi a nevěnoval dostatečnou pozornost řízení letadla. Mohlo tak dojít k přetažení SLZ v zatáčce a pádu po křídle, který již vzhledem k poloze letadla nebylo možné vybrat.
Pokud kroužíte nad rodnou vískou a chcete si ji prohlédnout či ukázat svému spoluletci, dávejte v prvé řadě pozor na rychlost letu v závislosti na náklonu letounu, hlídejte si volný prostor kolem sebe a bezpečnou výšku letu. Pokud si nestihnete objekty na zemi prohlédnout během jedné zatáčky, tak si v klidu můžete udělat zatáčku další. Když budete ctít tato základní pravidla (předpis UL-1 přímo hovoří o stanovené minimální výšce 1000 ft / 300 metrů nad nejvyšším bodem zástavby v okruhu 600 m z důvodu možného nouzového přistání), nedostanete se v případě poklesu rychlosti a ztráty výšky do neřešitelné situace. Berte prosím za letu také ohledy na lidi pod vámi, které můžete hlukem obtěžovat a udělat si z nich tak potenciální nepřátele.

S modrou oblohou
inspektoři LAA Chvojka a Doubek