Jdi na obsah Jdi na menu
 


Z tiskové konference k MS 2007 v ultralehkém létání

25. 6. 2007
V úterý 12. června 2007 byla v 17:40 v prostorách restaurace Divadla Radka Brzobohatého v Praze zahájena první z řady tiskových konferencí k 11. FAI mistrovství světa v ultralehkém létání. Toto mistrovství pořádá Letecká amatérská asociace České republiky a proběhne od 18. do 25. srpna na letišti v Ústí nad Orlicí.

V prostorách restaurace se sešlo kolem čtyřiceti novinářů a dalších pozvaných hostů. Na jejich otázky byli připraveni odpovídat Jan Brskovský, prezident LAA ČR, Vladimír Šilhan, organizační ředitel MS 2007, Jan Bém, koordinátor MS 2007, Jan Lorenc, teamleader reprezentace ČR v UL létání a Lukáš Hynek, reprezentant ČR v UL létání a Miroslav Oros, tiskový mluvčí MS 2007. V sále byli novinářům k dispozici ještě další reprezentanti Petr Chvojka a Michal Seifert.
Jan Brskovský v úvodu stručně představil LAA ČR a její aktivity. Dále zdůraznil, že uspořádání MS 2007 je pro LAA ČR velkou poctou a nezapomněl poděkovat partnerům mistrovství, bez nichž by uspořádání podobné akce nebylo vůbec možné. Po Janu Brskovském se slova ujal Vladimír Šilhan, který popsal období od vzniku myšlenky na uspořádání MS v České republice až po současnou fázi finálních příprav.
Dalším, kdo se ujal mikrofonu, byl Jan Bém. Ten jako dlouholetý účastník mnoha mezinárodních soutěží popsal vývoj sportovního ultralehkého létání od jeho vzniku po současnost. Zmínil také problémy, se kterými se na soutěžích setkal a netajil se tím, že byl zpočátku jako jeden z mála proti uspořádání mistrovství světa v České republice. S potěšením ale konstatoval, že s blížícím se termínem zahájení mistrovství je si čím dál, tím více jist, že uspořádání této akce v České republice je správným krokem.
Ambice českého týmu v další části tiskové konference popsal teamleader Jan Lorenc, který ujistil přítomné, že reprezentace České republiky se na šampionát důkladně dlouhodobě připravuje. Lukáš Hynek poté informoval o dosažených úspěších České republiky a s povděkem kvitoval uspořádání MS v Ústí nad Orlicí, kde se v minulosti konalo již několik soutěží v ultralehkém létání a konat se tam bude i letošní republikový šampionát. Znalost domácího terénu bude bezpochyby výhodou.

Poté se v rámci tiskové konference chvíli počítalo. Podle slov Vladimíra Šilhana by do Ústí nad Orlicí mělo dorazit něco mezi 80 a 100 posádek, což by znamenalo, že by se toto mistrovství stalo největším v historii. Přesný počet posádek ale bude znám až před samotným začátkem. O organizační zajištění mistrovství se bude starat tým lidí čítající více než šedesát osob.
Přítomní novináři poté vznesli řadu dotazů. Zajímavý byl ten, jakým způsobem se pořadatelé hodlají vypořádat s porušováním pravidel a všudypřítomnými protesty, které často soutěže v létání provázejí. Jan Bém odpověděl, že příchodem nových technologií se vyhodnocování soutěžních letů velice zpřesnilo a zjednodušilo. Názorně to posléze demonstroval Vladimír Šilhan promítnutím ukázek principu vyhodnocování soutěžních letů. „Revoluční“ novinkou MS 2007, která by měla mnoha protestům a nejasnostem předejít, by mělo být zpracovávání výsledků jednotlivých disciplín bezprostředně po přistání a za přítomnosti soutěžícího. Systém, který to umožňuje, je již vytvořen a v praxi ověřen.
Na dotaz, co připravují organizátoři pro diváky, odpověděl Vladimír Šilhan, že v úvodu mistrovství bude uspořádání letecký den menšího rozsahu, jehož součástí bude i jedno kolo divácky atraktivní přesnosti přistání do decku.
V závěru tiskové konference informoval Miroslav Oros o připravované on-line reportáži z mistrovství světa, kterou bude možné nalézt na oficiálních stránkách mistrovství na adrese www.wmc2007.info. Její součástí bude i atraktivní vizualizace letů jednotlivých posádek. Generální zkouškou na MS 2007 bude mistrovství České republiky, které začne v Ústí nad Orlicí již ve čtvrtek 21. 6. 2007 a on-line reportáž z něj budete moci nalézt též na stránkách www.wmc2007.info.
Děkujeme Klubu leteckých novinářů za pomoc při přípravě tiskové konference, dále Divadlu Radka Brzobohatého za poskytnutí prostoru pro její uspořádání.
Poděkovat nesmíme zapomenout i současné rodině partnerů mistrovství světa, kterou tvoří: Aeroklub Ústí nad Orlicí, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Město Ústí nad Orlicí, Pardubický kraj, společnost SOR Libchavy, Skupina ČEZ, Evektor, Lenovo, HP, firma Antonín Bauer a Elplast-KPZ.
Partnery reprezentace ČR v ultralehkém létání jsou společnosti Redrock Construction a ITS – informační technologie a servis.
Novinářský tým MS 2007 tvoří redakce časopisu Pilot, Jazykové centrum Kinley, server CzechInfo.aero a Klub leteckých novinářů.
Novinářský tým podporují společnosti TL-Ultralight, DSA – letecká společnost, LD Aviation Prague a Teveso.